Infraraudonųjų spindulių šildymas ar tradicinis elektrinis šildymas? Kuo skiriasi elektriniai šildytuvai?

Yra dvi dominuojančios nuomonės apie elektrinius šildytuvus: jie yra brangūs ir yra 100% veiksmingi, nes elektra yra tiesiogiai paverčiama šiluma. Infraraudonųjų spindulių šildytuvai taip pat klasifikuojami kaip elektriniai šildytuvai, nes jie taip pat maitinami elektra. Tačiau tai ir yra viskas, ką jie turi bendro. Dauguma elektrinių šildytuvų veikia kaip konvekciniai  ir infraraudonųjų spindulių šildytuvai, skleidžiantys šilumą. Naudodami tikrus pavyzdžius parodysime, kaip lyginami  įvairūs elektriniai  šildytuvai. Ką pasirinkti, šilumą spinduliuojantį, infraraudonųjų spindulių šildytuvą ar tradicinį elektrinį šildytuvą?

Elektrinis šildymas: konvekcija ir spinduliavimas

Daugelis elektrinių šildytuvų nekonvertuoja suvartotos energijos į šilumą 100%, akivaizdus pavyzdys yra ventiliatorinis šildytuvas /koloriferis, kai dalis elektros energijos yra naudojama ventiliatoriui sukti. Dauguma elektrinių  šildytuvų naudoja konvekcinę šilumą arba radiacijos /spinduliuojamos/ šilumos bei konvekcijos derinį. Vienas kW konvekcinės šilumos neatitinka vieno kW spinduliavimo šilumos. Konvekciniai šildytuvai šildo orą, o oro cirkuliacija smarkiai padidina šilumos praradimus. Pavyzdžiui, kai durys atidaromos ar trumpai  patalpos vėdinamos, kambario temperatūra krinta, norint  atstatyti prarastą šilumą tenka papildomai šildyti orą prarandant elektros energiją.
Spinduliuojanti  šiluma kaitina medžiagas, t.y. šildo baldus, grindis, sienas , lubas ir kt. patalpoje esančius daiktus. Susidaro tam tikras sukauptos šilumos kiekis, kuris bėgant laikui išskiria šilumą atgal į patalpą. Tokiu būdu pati patalpa palaiko labai stabilią temperatūrą, o atvėsus daugiau, termostatas padeda atkurti reikiamą šilumos kiekį  tada,  kada kambario temperatūra nukrenta  0,5º C  žemiau nustatytos kambario temperatūros ribos. Akivaizdu, kad  0,5º C temperatūrai atstatyti, bus sunaudotas minimalus el. energijos kiekis.
Ir dar, nebūtina šildyti viso kambario, kaip kad naudojant konvekcinius šildytuvus. Jūs  galite sukurti šildomas zonas, kuriose praleidžiate didžiąją laiko dalį, o zonos, kurios nenaudojamos, lieka nešildomos. Infraraudonųjų spindulių šildytuvų darbą efektyviai kontroliuoja termostatai, jų pagalba patalpoje 24 val.bus palaikoma pastovi, pvz., 20Cº temperatūra, nors elektra bus naudojama tik 4 – 6 val. per parą.

Spindulinio šildymo privalumai

  • Šilumos kaupimas daiktuose
  • Zonos šildymas
  • Optimizuotos valdymo parinktys
  • Nėra oro ir dulkių cirkuliacijos
  • Nėra dylančių ar priežiūros reikalaujančių dalių

Įvairių elektrinių šildytuvų palyginimas

Palyginkime skirtingų elektrinių šildytuvų poveikį ir jų realias el. energijos sąnaudas naudodami realų pavyzdį. Mes grindžiame savo pavyzdį  60mᶟ arba apie 20-24 m² erdve ir 0,13 € elektros tarifu.

  1. Ventiliatorinis šildytuvas

Klasikinis ventiliatorinis šildytuvas naudoja vidutinės bangos infraraudonuosius spindulius, tačiau iš tikrųjų yra konvekcinis šildytuvas, nes jis naudoja sraigtą šilumai skleisti. Viena vertus, dėl sunaudojamos energijos, reikalingos sraigtui sukti, energijos nuostoliai yra dideli, o, kita vertus, todėl, kad šildomas tik oras. Ventiliatoriaus šilumos jausmas yra gana nemalonus, ypač jei esate per arti šildytuvo, nes į veidą pučia karštas oras, kita vertus, šildymo diapazonas nėra ypač didelis, todėl šilumą jaučiate tik netoliese. Objektai kambaryje yra sunkiai įšildomi, taigi šiluma nebus kaupiama, o jūs netrukus vėl išjungsite šildytuvą. Štai kodėl šio šildytuvo kasdienis veikimo laikas yra gana ilgas.

                       kW          Darbo laikas per parą            Kaina /parai
                        3                  8-10 h             3,12 – 3,90 €
  1. Elektrinis konvekcinis šildytuvas

Paprastai šis radiatorius skleidžia šilumą žemesniame tolimųjų infraraudonųjų bangų diapazone, tačiau paviršiaus temperatūra yra labai žema, todėl didžioji šilumos dalis išskiriama konvekcijos pavidalu. Todėl objektai ilgą laiką sunkiai įšildomi,  jie nekaupia šilumos, o energijos sąnaudos yra gana didelės. Tačiau skleidžiama šiluma netoli šildytuvo paprastai yra maloni.

                       kW          Darbo laikas per parą

Kaina /parai

                       2,4                  8-10 h

2,50– 3,12 €

  1. Infraraudonųjų spindulių radiatorius

Infraraudonieji radiatoriai, turintys tipišką raudoną švytėjimą, skleidžia vidutinės bangos infraraudonuosius spindulius ir naudoja atšvaitą, kuris nukreipia šilumą viena kryptimi. Taigi, tai yra tikrasis spinduliuotės šildytuvas. Infraraudonųjų spindulių šildytuvas sukuria labai aukštą kelių šimtų laipsnių temperatūrą, todėl būti šalia šildytuvo yra beveik nepakeliama. Norint jaustis patogiai, reikia laikytis tam tikro atstumo. Štai kodėl šie šildytuvai labiau naudojami didelėse salėse, bažnyčiose ar lauke. Kitas trūkumas yra tas, kad šildytuvas atspindi šilumą tik viena kryptimi, kad apimtų didesnį plotą, reikia kelių šildytuvų. Dėl spinduliuojančios šilumos būtinas veikimo laikas yra gana trumpas, todėl šį šildymą rekomenduojame naudoti tik lauke.

                       kW          Darbo laikas per parą            Kaina /parai
                       2,4                           5 h                      1,56 €
  1. „Sundirect“ infraraudonųjų spindulių šildymo plokštės

„Sundirect“ infraraudonųjų spindulių šildymo plokštės skleidžia tolimosios infraraudonosios spinduliuotės spindulius, todėl jie tampa tikrais spinduliuojančiais šildytuvais. Dėl to, daugiausia daiktai, kurie laikomi šilumos saugykla, yra šildomi su labai mažais šilumos nuostoliais dėl konvekcijos nebuvimo. Platus kampas,  kuriuo skleidžiami  infraraudonieji spinduliai, ir galimybė išdėstyti įvairaus dydžio modelius visame kambaryje leidžia per  tam tikrą laiką sušildyti objektus visame kambaryje. Mažas galios tūris leidžia patogiai jausti  šilumą esant netoliese. Paprasta valdymo sistema suteikia optimalų šilumos pojūtį  ir leidžia taupiai naudoti energiją.

                        kW          Darbo laikas per parą            Kaina /parai
                        1,5                           5 h                   0,98 €